GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardinierer 4561014
*
nr 456 1014
Jardinierer
2 st. Majolika, höjd: 12, längd: 20 + bonbonjär + vas, höjd: 27, (lagning)
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 mars 2007
kl 16:52:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/3 23:58:51
1
200 kr
7/3 20:09:29
2
150 kr
7/3 20:10:20
2
300 kr
7/3 23:34:48
1
300 kr
11/3 21:32:16
1
350 kr
12/3 15:24:35
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonboniere bonbonjär godisskål jardinierer keramik lagning majolika vas
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bland annat royal copenha..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27
-
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:50
-
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:02
-
3044 Fat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs S..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:21
-
3009 Golvvas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. "Mars", Upsal..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:37
-
3018 Golvvas
Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverig..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:56
*
Jardinierer
nr 456 1014
Jardinierer
2 st. Majolika, höjd: 12, längd: 20 + bonbonjär + vas, höjd: 27, (lagning)
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 mars 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/3 23:58:51 | 1 | 200 kr |
7/3 20:09:29 | 2 | 150 kr |
7/3 20:10:20 | 2 | 300 kr |
7/3 23:34:48 | 1 | 300 kr |
11/3 21:32:16 | 1 | 350 kr |
12/3 15:24:35 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonboniere bonbonjär godisskål jardinierer keramik lagning majolika vas
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bland annat royal copenha..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27 -
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:50 -
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:02
-
3044 Fat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs S..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:21 -
3009 Golvvas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. "Mars", Upsal..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:37 -
3018 Golvvas
Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverig..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:56